Czy zastanawialiście się kiedyś , czy Wasi dostawcy uznają Waszą firmę jako preferowanego klienta? Jakie znaczenie ma takie wyróżnienie i dlaczego jest ważne? Najważniejszy klient dla dostawcy to taki, którego dostawcy uważają za preferowanego klienta z wielu powodów, między innymi takich jak:
posiadanie utalentowanych pracowników, stosowanie zintegrowanych systemów zarządzania i procesów globalnych oraz innowacyjne podejście do współpracy z dostawcami. Klienci, którzy osiągną to wyróżnienie, mogą otworzyć nowe źródła przewagi konkurencyjnej, dzięki swoim dostawcom na rynku lokalnym lub globalnym.
Jakie są obecne wyzwania w związku z tym tematem?
Poniżej chciałbym się podzielić moimi spostrzeżeniami oraz wskazówkami. Uważam, że poniższe aspekty maja duży wpływ na relację na linii klient-dostawca:
- Nieuzgodnione metody komunikacji
Komunikacja jest kluczowa dla relacji z klientami i dostawcami. Z drugiej strony, nie zawsze łatwo jest stworzyć współpracę na linii kupiec-sprzedawca. Istnieje potrzeba znalezienia wspólnej płaszczyzny dla najlepszych metod komunikacji pomiędzy działem zaopatrzenia a kupcami i dostawcami. Sytuacja nadmiernej komunikacji może pogorszyć relacje, dlatego ważne jest znalezienie odpowiedniej równowagi.
- Brak przejrzystości
Jeśli relacje między kupującymi i dostawcami nie są otwarte i przejrzyste, może to prowadzić do niezrozumienia potrzeb biznesowych. Jeśli każda ze stron nie dzieli się właściwymi informacjami, może to oznaczać, że istotne możliwości biznesowe mogą zostać przeoczone.
- Zakłócenia w łańcuchu dostaw
Czynniki zewnętrzne (takie jak Covid, wojna na Ukrainie, zmiany klimatyczne, decyzje polityczne itp.) poza naszą kontrolą mogą prowadzić do problemów w łańcuchu dostaw. Niezależnie od tego, czy chodzi o opóźnienia w dostawach, czy o spadek jakości towarów lub usług, są to zakłócenia, na które dział zaopatrzenia nie był przygotowany.
- Niedopasowana kultura biznesowa
Kultura firmy jest podstawą jej działalności. W związku z tym, w celu nawiązania współpracy pomiędzy kupującym a sprzedającym, obie organizacje muszą posiadać kultury, które są ze sobą zgodne, a nie sprzeczne. Niezależnie od tego, jak bardzo każda ze stron stara się, aby relacja działała, czasami kupujący i sprzedający nie są do siebie dopasowani i najlepiej jest zbadać rynek w poszukiwaniu alternatywnego kupca lub dostawcy.
Jak powinniśmy postępować w przyszłości?
Być może mamy dobre relacje z naszymi dostawcami, ale pytanie brzmi: czy są one na tyle dobre, abyśmy byli traktowani na preferencyjnych zasadach? Poniżej znajdują się moje propozycje co możemy zrobić, aby osiągnąć to w przyszłości.
- Powinniśmy zaufać ich ekspertyzie
Nasi dostawcy są ekspertami w swojej branży lub powinni nimi być.
Powinniśmy traktować ich jak partnerów, a oni będą postrzegać nas tak samo. Jest to szczególnie cenne w łagodzeniu kompromisów pomiędzy pozornie konkurencyjnymi celami, czy to kosztami, zrównoważonym rozwojem, różnorodnością czy ryzykiem dostaw.
- Powinniśmy dokonywać płatności na czas
Myślę, że jest to szczególnie ważne dla naszych mniejszych dostawców, którzy polegają na tym przepływie gotówki, aby przetrwać.
- Powinniśmy myśleć, nie tylko o cenach
W dzisiejszych czasach nie chodzi już tylko o szukanie lepszych cen, bicie dostawców i wyciskanie z nich ile się da. Zakupy stają się dziś bardziej strategiczne niż taktyczne. Zamiast wyciskać ten przyrostowy rabat, mamy okazję spojrzeć na nasze relacje holistycznie i zbudować prawdziwe partnerstwo.
- Powinniśmy wspierać widoczność i przejrzystość
Kluczową kwestią jest tu nie tylko znajomość naszych dostawców, ale także ich dostawców i partnerów. Powinniśmy rozumieć ich ograniczenia i ich własne relacje oraz upewnić się, że informacje płyną w obie strony. Zespoły zakupowe, które cieszą się najbliższymi relacjami z dostawcami, aktywnie dzielą się informacjami o firmie, takimi jak projekcje i prognozy. To z kolei ułatwia im współpracę z nami, więc planuj wokół naszych potrzeb i współpracuj.
- Powinniśmy nagradzać naszych dostawców
Nagradzaj ich w dowolny sposób. Sposobem na zostanie klientem z wyboru jest docenienie wysiłków, jakie nasi dostawcy podejmują, aby z nami współpracować.